Melihat Gülses, Türk Sanat Müziği ses sanatçısıdır. 1958, Konya doğumludur. 1981 senesinde TRT İstanbul Radyosu ile müzik hayatına adım atmıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü mezunudur. İstanbul Radyosu Tanbur sanatçısı Necip Gülses ile evlidir. Bu evliliğinden bir kızı ve bir oğlu vardır.

1998 yılında Mavi Nota Müzik Dergisinin “Geleneksel Müzikler Teşvik Ödülü”nü, 2003 yılında Müzdak tarafından verilen “10.Yıl Kültür ve Sanat Ödülü”nü, 2004 yılında Berksav tarafından verilen “Yılın Türk Müziği Sanatçısı” ödülünü, 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi tarafından verilen “Sanata Saygı” ödülünü, 2011 yılında TRT Müzik Kanalının düzenlediği ve halkın oylarıyla seçilen “Yılın Türk Müziği Kadın Sanatçısı” ödülünü, 2012 yılında Pertevniyal Lisesi öğrencilerinin seçimi sonucunda “2011 Yılın En İyi Türk Müziği Sanatçısı” ödülünü, 2012 yılında 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) tarafından verilen “2011 Yılı Türk Müziği Sanat Ödülü”nü aldı.

Hüznün Hikayeleri, Musikişinas Tüccarlarımız, İbrahim Bodur Güftelerinden Şarkılar, Narçiçeğim, İstanbul’dan Atina’ya Türküler, Beyaz Köpükler, Klasik Dönem Türk Müziği, Selanik’e Ağıt, Senden Uzakta, Sensiz, Tuna’ya Hasret, Türk Müziğinde Neoklasik Dönem, Eşber Yağmurdereli Şarkıları, Şifa Meltemi gibi albümlere imza atmıştır.

Günümüzde televizyon programları yapmakta, yurtdışı ve yurtiçi konserlerde solist olarak sahne almakta, aynı zamanda TRT İstanbul Radyosunda besteleri seslendirmektedir.

Melihat Gülses, 2. Esenler Film Günleri’nde vereceği konserde, geçmişten günümüze çok farklı formlarda bestelenmiş ve zamanımıza kadar değerinden hiçbir şey kaybetmeden hafızalarımıza kazınmış olan, Hülya Koçyiğit’in oynadığı filmlerde dinlediğimiz müzikleri seslendirecek.