Hikâyeleri birbirini tamamlayan Gelin (1973), Düğün (1973) ve Diyet’ten (1974) mütevellit Göç Üçlemesi, kırsaldan kente gelen insanların mücadelesini anlatır ve göçün insan üzerindeki etkilerini inceler.

İlk filmde Meryem (Hülya Koçyiğit), kocası Veli (Kerem Yılmazer) ve tek çocuğu Osman’la (Kahraman Kıral) birlikte, altı senedir İstanbul’da yaşayan kayınbabası ve kaynının yanına göçer. Yeni bir dükkân açmakla uğraşırlarken, Osman’ın süregelen hastalığı giderek kötüleşir. Ailenin doktora gitmeyi ayıp görmesi ve çocuğu dua ederek iyileştirme çabasına yeni dükkânın çalışma temposu da eklenince Osman tedavi olamaz ve Kurban Bayramı sabahı ölür. Evladını kaybeden Meryem, ailenin büyüğü Ağababa’dan hesap sormak için dükkâna giderek yangın çıkmasına neden olur. Sonrasında kaçıp bir köylüsünün vasıtasıyla fabrikada iş bulur ama kadının çalışmasını kabullenemeyen aile bu duruma sessiz kalmaz ve namusunu temizlesin diye Veli’yi Meryem’in çalıştığı fabrikaya gönderir.

Gelin; göç etmenin, sığınmanın ve ayakta kalma çabasının çarpıcı bir resmini çizen, değeri hem çekildiği dönemde hem de günümüzde bilinen, zamansız bir başyapıt.